post

سؤال ۱۶: حکم بازی کردن با پاسور (ورق بازی) بدون برد و باخت و برای سرگرمی چیست؟ با توجه به این که در جامعه امروز ایران قبح آن شکسته شده و در بین جوانان فراگیرشده و در ایران از آلت قمار هم خارج شده است؟

پاسخ ۱۶: در خصوص سؤال مذکور حضرت امام خمینی (قدس سره) و دیگر مراجع عظام فرموده اند که: بازى با ورق‏هايى كه عرفاً، آلات قمار محسوب مى‏شوند(پاسور)، مطلقا جائز نيست (چه با برد و باخت و چه بدون برد و باخت) ولى بازى با ورق‏هايى كه عرفاً آلت قمار محسوب نمى‏شوند؛ مثل ورق هایی که نوعی بازی فكرى محض بدون شرطبندى بوده و متضمّن مفاهيم علمى و دينى باشند، جايز است یا ورق‏هايى كه با چيدن آنها به نحو خاصى، بعضى از شكل ها مثل موتور سيكلت يا ماشين و مانند آن ايجاد مى‏شود بدون شرط بندى اشكال ندارد.[۱]

مقام معظم رهبری در این زمینه فرموده اند: “بازى با ورق‏هايى كه عرفاً، آلات قمار محسوب مى‏شوند، مطلقاً جائز نيست ولى بازى با ورق‏هايى كه عرفاً آلت قمار محسوب نمى‏شوند، بدون شرط بندى اشكال ندارد.

و به طور كلى بازى با هر چيزى كه مكلّف تشخيص دهد از آلات قمار است و يا در آن شرط بندى شود، به هيچ وجه، جائز نيست و بازى با هر وسيله‏اى كه جزء آلات قمار به حساب نيايد، بدون شرطبندى، اشكال ندارد.”[۲].

حضرت آیت الله العظمی سیستانی در پاسخ به این سوال که اگر در بازی پاسور غالب مردم شهر فقط برای سرگرمی بازی می کنند آیا ما بدون برد و باخت بازی کنیم اشکال دارد یا خیر فرمودند: حتی اگر بدون برد و باخت بازی کنند به احتیاط واجب جایز نیست.[۳]

[۱] . امام خمینی ،استفتائات،ج ۲،ص ۱۰،سؤال ۲۲٫

[۲] . توضيح المسائل (المحشى للإمام الخميني)، ج ‏۲، ص ۹۶۲٫

[۳] . سایت رسمی مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید علی سیستانی، پرسش و پاسخ، قمار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *