post

سؤال ۱۷۳: حکم خوردن غذایی که بر اثر گرم کردن بوی الکل گرفته باشد چیست؟ آیا خوردن این غذا حرام بوده و باعث نجاست آن می شود؟

پاسخ ۱۷۳: طبق نظر فقهاء ملاك نجاست الكل اين است كه مست‌كننده و در اصل مايع باشد.[۱] برنجی که بر اثر گرم کردن بوی الکل گرفته باشد نه موجب نجاست آن می شود و نه خوردن آن اشکال دارد؛ مگر آنکه به لحاظ پزشکی ضرر مهمی برای انسان داشته باشد که در آن صورت لازم است از خوردن آن دوری کرد.

ضمیمه: پاسخ دریافتی از دفاتر مراجع عظام تقلید در مورد سؤال شما به شرح زیر می باشد:

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای: صرف مورد مذکور موجب حرمت و نجاست آن نمی شود.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی: پاک است و خوردن آن اشکالی ندارد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: نجس نیست ولی اگر ضرر مهمی دارد از آن اجتناب کنید.

نکته: حکم طهارت، نجاست، حلیت و حرمت خوردن الکل به این شرح است:

الكل سفيد و طبى كه الكل خالص مى‏باشد و مصارف طبى دارد پاك مى‏باشد. مگر اين كه از شراب و فقاع گرفته شده باشد كه در اين صورت نجس است. هم چنين مواد پاك كننده ديگر كه از مشتقات الكل است و در مراكز درمانى كاربرد دارد پاك مى‏باشد. هم چنين الكل صنعتى كه همان الكل سفيد به اضافه مقدارى مواد سمّى است و كاربرد صنعتى دارد پاك مى‏باشد. ادكلن و مواد صنعتى ديگر نيز كه مشتمل بر الكل مى‏باشد پاك است.[۲] خوردن چنین الکلی حرام نیست مگر اینکه مست کننده باشد یا اینکه آنرا با آب رقیق کرده و مصرف نمایند.

الكل هايى كه ذاتاً قابل شرب نيست يا جنبه سمّى دارد، نجس نيست، ولى هر گاه آن را رقيق كنند و مشروب و مُسكر باشد، نوشيدنش حرام است و احتياطاً حكم نجس دارد.”[۳]

[۱] . توضیح المسائل (محشی – امام خمینی)، ج ۱، ص ۱۴۶، مسأله ۳۰۷٫

[۲]. همان، ص ۸۰و۸۱، مسأله ۱۱۲٫

[۳] همان، ص ۸۱، (مكارم:) مسأله ۱۲۵٫

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *