post

سؤال ۱۸۳: حکم خوردن کِرم بعنوان دارو برای رفع بیماری چیست؟ گفتنی است طبق گزارش اخیر پزشکی کِرم برای معالجه بیماری مثل تنگی نفس، مرض قند و یا تیفوس خیلی مفید است!

پاسخ ۱۸۳: طبق نظر فقهاء، بایستی از خوردن چيزهاى خبيث كه طبيعت انسان از آن متنفر است اجتناب كرد.[۱] همچنین خوردن حيوانات ريز و حشرات مانند موش و سوسمار و مار و مارمولك و عقرب و سوسك و زنبور و مور و مگس و پشه و انواع كرمها نيز حرام است.[۲]

از سوی دیگر تمام موجوداتی که خداوند متعال خلق نموده دارای فوایدی می باشند. مؤید این مطلب روایتی از امام صادق(ع) است که می فرماید همه چیز خاصیتی دارد از جمله‌ی آن کرم خاکی است که درمان خوره است. البته در این روایت طریقه استفاده از کرم خاکی بیان نشده است. احتمال دارد که بعد از له شدن به محل خوره مالیده شود یا به روشی دیگر غیر از خوردن استفاده گردد.

این روایت به شرح زیر است:

وَ تَزْعُمُ أَنَّ الدُّودَ الْأَحْمَرَ الَّذِي يُصَابُ تَحْتَ الْأَرْضِ نَافِعٌ لِلْأَكِلَة.[۳] یعنی کرم قرمزی که زیر خاک است برای خوره مفید است.

حال اگر طبق نظر متخصصین پزشکی خوردن کرم برای درمان این نوع بیماری ها مفید باشد، و راه دیگری برای درمان جز خوردن آن وجود نداشته باشد، خوردن آن بمقدار ضرورت و برای درمان اشکالی ندارد. اما اگر بغیر از خوردن کرم راه های دیگری در این زمینه وجود داشته باشد، خوردن آن و لو برای درمان جایز نیست.

ضمیمه: پاسخ دفاتر مراجع عظام تقلید در مورد این سؤال به شرح زیر می باشد:

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای: پاک است ولی خوردن جایز نیست.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی: در صورت ضرورت و برای درمان اشکال ندارد.

[۱] . توضیح المسائل (محشی – امام خمینی)، ج ۲، ص ۵۹۷، مسأله ۲۶۲۷٫

[۲] . همان، ص ۶۰۳، مسأله ۲۷۶۴؛ معارف و احکام نوجوانان، ص ۳۴۸٫

[۳] . بحارالانوار (ط – بیروت)، ج ۱۰، ص ۱۷۳٫

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *