post

سؤال ۱: آیا فردی که مرتکب گناهان زیادی اعم از حق الله و حق الناس شده راهی برای توبه دارد؟ من از سن تکلیف تا کنون که حدود ۲۴ سالم است گناه زیاد انجام داده ام و نماز نخوانده ام و روزه نگرفته ام و گناه استمنا و غیره را خیلی انجام داده ام و فکر میکنم شاید بخاطر همین گناهان سختیها و مصیبتهای زیادی کشیده ام از این قبیل که در دوران دبیرستان حدود سال سوم در مورد مسائل خداشناسی شبهاتی دامنگیر من شد که واقعا مرا عذاب میداد و آن شبهات حل نشده در ذهن من باقی مانده و بر اثر گناهان و لذت آنها کم کم ذهنم از آن شبهات تا حدودی فاصله گرفت.

متاسفانه من سالهاست که از طریق یک فیتلر شکنی که یکی از دوستانم به من داده بود، از سایت های غیر اخلاقی دیدن میکنم. از آنجا که ممکن است این فیلتر شکن در سیستم کافی نت هایی که از آن استفاده می کردم، باقی مانده باشد، آیا لازم است که این موضوع را به آنها اطلاع دهم تا دیگران مرتکب گناه نشوند؟

پاسخ ۱: گناه و معصیت، مانند لجن زار متعفنی است که انسان، هر چه بیشتر در آن فرو می رود، خود را به نابودی نزدیک می کند، اما توبه و تصمیم جدی انسان به ترک گناه حرکت به سوی نجات و خود یک پیروزی بزرگ است که درهای رحمت الهی را به روی انسان می گشاید. کسی که به این مرحله (توبه) رسیده به پیروزی بزرگی دست یافته است، و باید سعی کند انگیزۀ خود را برای مبارزه با گناه، قوی تر نماید، و برای همیشه این حالت را در خود حفظ کند.

نکتۀ بسیار مهم در این راه، استعانت از لطف و عنایتی است که خداوند نسبت به توبه کنندگان دارد؛ زیرا توبه واقعی همه مبغوضیت های گناه و عقوبات اخروی و آثار منفی آنرا در پیشگاه خداوند از بین می برد، همانطوریکه خداوند فرموده است: «اى بندگان من كه بر خود اسراف و ستم كرده‏ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد كه خدا همه گناهان را مى‏آمرزد، زيرا او بسيار آمرزنده و مهربان است.»[۱]

البته تمام سعی شیطان این است تا با ایجاد وسوسه و یأس موجبات دوری بندگان صالح را از خداوند متعال، مهربان و بخشنده فراهم نموده و آنها را چنان غرق در گناه و معصیت نماید که از رحمت و هدایت خداوند دور شوند. در حالی که خداوند همه بندگانش حتی گناه کاران و ظالمان را نیز دوست دارد. و خواهان هدایت و سعادت آنان است. البته از اعمال و کارهای ناشایست آنان بیزار است به همین جهت بهترین و عزیز ترین بندگان خود یعنی انبیاء و ائمه(ع) را برای راهنمایی هدایت آنان فرستاده و به همین دلیل است که دراین زمان یکی از عزیزترین اولیاء خود یعنی حضرت مهدی (عج) را زنده و در حال غیبت نگه داشته تا بتواند فارغ از مکر و توطئه دشمنان از طریق نائبان و نمایندگان خود آنان را در یافتن مسیر هدایت یاری رساند پس هیچ گناه کاری در هیچ شرایطی هر چند گناهان او زیاد باشد حق ندارد از رحمت پرودگار مأیوس باشد. چرا که یأس از رحمت خداوند ، سوء ظن به او و بزرگ ترین گناه است.

بر این اساس همین اندازه که در خلوت خود در پیشگاه خدا از گناهان خود، احساس شرمندگی می کنید، نشان از طینت پاک شما دارد و نشانه این است که خداوند مهربان به شما عنایت دارد، و همین که شما به دنبال راهی برای جبران گناهان و لغزش های گذشته خود هستید، علامت این است که خداوند چنین فکری را به ذهن شما وارد کرده تا به این وسیله خود را با کمک و عنایت خالق مهربان از بیماری گناهانتان نجات دهید.

پس این لطف و عنایت پروردگار را غیمت شمرده و قبل از اینکه فرصت از دست برود با توبه واقعی برای همیشه خود را از آثار گناهان خود پاک سازید و بدانید که خداوند در این راه یار و مددکار شما و همواره در کنار شماست و شما را تنها نخواهد گذاشت.

امید به رحمت پرودگار و ندامت و پشیمانی از گناهان و در نهایت توبه واقعی و خالصانه گامی مهم به سوی محبوب خدا شدن و راهی است هموار به سوی هدایت، که شیطان از آن نگران و ناراحت است.

ضمیمه: پاسخ دفاتر مراجع عظام تقلید در این مورد به شرح زیر است:

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی): استفاده از نرم افزار فیلتر شکن جهت وارد شدن به سایت های فیلتر شده برای دیدن تصاویر و فیلم های مستهجن و همچنین استفاده از آن بدون اطلاع صاحب کافی نت جايز نيست. که در صورت امكان به دسترسی به آنها (صاحبان کافی نت)، لازم است به اطلاع آنها رسانده شود.

در خصوص امر به معروف نمودن و نهی از منکر نمودن فردی که چنین نرم افزاری را به شما داده است لازم به ذکر است که: اگر شرايط امر به معروف و نهی از منكر فراهم باشد، امر و نهی زبانی بر شما واجب است.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی): نامه شما را خواندیم امیدواریم که خداوند متعال شما را در مسیر ترک کارهای ناشایست کمک کند البته در صورتیکه واقعاً توبه کنید خداوند توبه شما را قبول خواهد کرد خود این وعده را به گناهکاران داده است. البته استفاده حرام از امکانات اینترنت فیلتر شده یا نشده حرام است. ولی واجب نیست که شما به صاحبان کافی نت ها این موضوع را ابلاغ کنید خصوصاً در صورتی که رسیدن به آنان برای شما مقدور نباشد و یا باعث اشاعه فحشا شود موفق باشید.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی): با تمام گناهان و مشکلات عظیمی که در زندگی داشته اید یک نقطه مثبت و بسیار خوب در زندگی شما پیدا شده و آن این است که فکر بازگشت و توبه و جبران گذشته را دارید. جدا از تمام گناهان خود توبه کنید و تمام آثار آن را به هر نحو که بتوانید از بین ببرید. نماز را از همین امروز شروع کنید و اگر اموال حرام قطعی در زندگی شما هست برای ما بنویسید تا راه حل آن را نشان دهیم، امیدواریم آینده خوب و سالمی داشته باشید، ما هم برای موفقیت شما دعا می کنیم.

لازم به ذکر است که استفاده از فیلتر شکن در موارد مذکور جایز نیست. که باید سریعاً نسبت به رفع آن فیلتر شکن ها اقدام نمایید و افرادی که دنبال چنین کارهایی هستند را با زبان خوش و لحن ملایم امر به معروف و نهی از منکر نمایید.

برای آگاهی بیشتر پاسخ های زیر را مطالعه فرمایید:

نمایه: راه پاک کردن کامل گناه در نامه اعمال، پاسخ شماره ۱۵۴٫

نمایه: رقیب و عتید: فرشتگان ثبت کننده اعمال خوب و بد، پاسخ شماره ۱۵۳.

نمایه: راه توبه از گناه حق الله و حق الناس، پاسخ شماره ۱۲۱٫

نمایه: زمان ارتباط با خدا و شرایط استجابت قطعی دعا، پاسخ شماره ۸۱٫

[۱]. زمر،۵۳، قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *